Kırmızı Et, Öneriler

Et Pişirme Teknikleri

Kırmızı et, tavuk, hindi ya da balığın farklı pişirme teknikleri olduğu gibi, etlerin farklı bölümlerinin pişirme teknikleri de değişkenlik gösterir.

Lezzetli bir et yemeği hazırlamak için et pişirme yöntemlerini ve et pişirme derecelerini iyi bilmek gerekir. Uygun olmak bir yöntemle ve dayanmayacağı sıcaklıklarda eti pişirmek hem onu kurutacak hem de besin değerini azaltacaktır. Aksine et pişirme seviyeleri düşük tutulduğunda etiniz iyi pişmeyecek bu da sağlıksız bir durum oluşturacaktır. Öyleyse gelin uluslararası et pişirme tekniklerine birlikte göz atalım!

Izgarada Et Pişirme Teknikleri

Izgara et pişirme yönteminde mutlaka mangal olmasına gerek yoktur. Elektrikli ızgarada, fırının ızgara gözünde ya da yağsız bir tavada ızgara et pişirilebilir. Izgara pişirme yönteminde önemli olan etin kurutulmamasıdır. Oldukça sağlıklı bir yöntem olması sebebiyle hem etler hem de sebzeler sıklıkla ızgara olarak tercih edilir. Leziz bir ızgara tarifini de buraya bırakalım: Antrikot ızgara. Mutlaka deneyin!

Kuşbaşı Et Pişirme Teknikleri

Kuşbaşı et pişirme tekniği oldukça basittir. Ancak etin çeşidi önemlidir; dana eti daha uzun sürede pişerken kuzu eti daha çabuk pişebilir. Yapışmak bir tava ya da düdüklü tencere kuşbaşı et pişirmek için uygun olacaktır. Ocak düşük ayarda açılmalı ve et suyunu çektikçe iyi pişene kadar azar azar su eklenmelidir.

Kırmızı Et Pişirme Teknikleri

Kırmızı et pişirme teknikleri aslında tüm yöntemleri içerir. Kırmızı etin bölümüne göre farklı teknikler uygulanır. Pirzola için ızgarada pişirme yöntemi harika olurken, antrikot döküm tavada enfes olacaktır. Etinizin çeşidine göre uygun pişirme yöntemini seçerek onun lezzetine lezzet katabilirsiniz!

Yumuşak Et Pişirme Teknikleri

Etin yumuşak kalmasını etkileyen iki faktör vardır; ilki kurutmadan pişirilmesi, ikincisi de iyi marine edilmiş olmasıdır. Yumuşak et pişirme tekniği biraz farklılık gösterir. Eğer yahni gibi tencere yemeklerinde etinizin yumuşamasını istiyorsanız kısık ateşte uzun süre pişirmeniz gerekir. Ama antrikot ya da biftek gibi etlerin önceden marine edilerek yumuşatılması ve kısa süre yüksek ateşte mühürlenerek pişirilmesi gerekir. 

Mangalda et pişirmenin ustaları genelde aile babalardır! Özenle yaktıkları mangallarına tüm Pazar günlerini feda edebilirler ve bu görevi evdeki başka kimseye vermeye de niyetleri yoktur. Çünkü mangal onlar için bir keyif haline gelmiştir!
Mangalda et pişirmek kolay gibi görünse de oldukça emek isteyen bir yöntemdir. Mangal çok alevli olmamalıdır, etlerin hemen yanmasına sebep olur. Eğer alevi geçtiyse ya da iyi tutuşmadıysa da etler iyi pişmeyecektir.

Ertuğrulgazi Mahallesi Kutlu Sokak Çankaya / Ankara

İlgili Yayınlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir